Lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
2023./2024.mācību gads
2024.gada 24.aprīlī
24.aprīlī 1., 2.klašu skolēni devās mācību ekskursijā uz Liepāju. Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros bērni apmeklēja Liepājas teātra izrādi "Patakoļako un teātra visums".
2024.gada 16.aprīlī
16.aprīlī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Vārmes pamatskolas 6.klases skolēni un daži ceturtklasnieki devās mācību ekskursijā uz Aizputi un Kuldīgu. Apmeklējām Aizputes novadpētniecības muzeju, lai piedalītos divās radošās meistardarbnīcās: “Kulināro prasmju darbnīca "No vecmāmiņas pavārgrāmatas"” (ūdens kliņģeru gatavošanas darbnīca) un “Zīmju un simbolu darbnīca”. Paši gatavojām mīklu, paši veidojām kliņģerus, paši peldinājām tos ūdenī, paši cepām un apēdām!
Tā kā mīklas gatavošanai vajadzīgs arī ūdens, izmēģinājām nēšus un koka spaiņus, ar kuriem senie latvieši nesa ūdeni no akas.
Lai pagatavotu ūdens kliņģerus, katrs veica kādu darbiņu. Kāds bēra vajadzīgo daudzumu miltus, kāds pievienoja raugu, kāds pielika sāli, kāds lēja ūdeni, kāds pārraudzīja procesu un mīcīja mīklu.
Katrs meistardarbnīcas dalībnieks no mīklas veidoja savu īpašo ūdens kliņģeri. Kad mīkla bija nedaudz uzrūgusi, kliņģerus peldinājām karstā ūdenī, pirms cepšanas apsmērējām ar olu.
Kamēr kliņģeri cepās, iepazinām un apguvām senās amatu prasmes. Vispirms ielūkojāmies, kas atrodas zem senās (1875.gada) pūra lādes vāka. Daudzveidīgi līgavas gatavoti roku darbi – izšuvumi, adījumi, tamborējumi, audekli. Latvieši, darinot rokdarbus, izmantoja dažādas rakstu zīmes un simbolus, kuriem ir būtiska loma. Tad sekoja praktiska darbošanās - vijām auklu no 7 pavedieniem, kas var kalpot kā draudzības rokassprādze, grāmatzīme vai vienkārši aukla.
Kuldīgā devāmies apskatīt “Dzīvo muzeju”. Izbaudījām septiņas baismīgas pagraba telpas, kurās izvietotas dažādas ekspozīcijas cauri dažādiem gadsimtiem Kuldīgas vēsturē, iepazīstot nozīmīgākos notikumus, ko piedzīvojuši senie kuldīdznieki – pilsētas rašanās 1242.gadā, Livonijas laiks, Kurzemes un Zemgales hercogistes laiki, sajūtot hercoga Jēkaba klātbūtni, kuldīdznieku izceļošana uz Tobago, bada un mēra laiki. "Dzīvais muzejs" ved piedzīvojumā un liek sajust pagātni.
***
2024.gada 8.martā
8.martā Vārmes pamatskolas 7.,8.,9. klašu skolēni programmas Latvijas skolas soma ietvaros Kuldīgas Kultūras centrā apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra viesizrādi pusaudžiem "Divas pasaules" .
Izrāde jauniešiem lika padomāt par to, kas notiek, kad tiek pretnostatītas divas pasaules - tēli un viņu autori, grāmata un tīmeklis, pusaudži un vecāki. Vai tās var mierīgi sadzīvot līdzās vai gaidāma neizbēgama sadursme?
2024.gada 7.februārī
7.februārī 3., 4. un 5.klases skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklēja teātra izrādi "Potakoļako un teātra visums". Skolēni par izrādi bija sajūsmā!
(foto no Liepājas teātra arhīva)
2023.gada 30.novembrī
30.novembrī 1.un 2.klases skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklēja teātra izrādi "Un atkal Pifs" Kuldīgas kultūras centrā.
2023.gada 22.novembrī
22.novembrī Vārmes pamatskolas 3.un 4.klašu skolēni apmeklēja Zinātnes centru VIZIUM Ventspilī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros. Skolēni digitālās animācijas pamatprasmes - katrs izveidoja savu īsu animāciju. 3.klase darbojās piskel.com programmā, bet 4.klase - abcya.com programmā.
2023.gada 2.novembrī
2.novembrī 6. un 7.klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Liepāju programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.
Pirmā apskates vieta - "Pegaza pagalms" un tā viesistaba. Tā ir kultūras un atpūtas vieta Liepājā, un tajā šobrīd tiek piedāvāta multimediāla ekspozīcija "Izdīgt kā zālei caur asfaltu", kas veidota ar mērķi radīt priekšstatu par dzīvi un radošumu padomju laikos Latvijā. Redzētais un dzirdētais par neseno pagātni skolēnos raisīja pārdomas.
Otrā apskates vieta - Liepājas 17.-19.gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”.
Pirmajā stāvā bija skatāms 17. gadsimta beigu un 18. gadsimta pirmās puses interjers, savukārt otrajā stāvā varējām ieraudzīt 19. gadsimta 2. puses dzīvokļa interjeru.
2023.gada 30.oktobrī
30.oktobrī Vārmes pamatskolas 5.,8.,9.klašu skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros devās uz Rīgu iepazīt Rīgas Doma vareno ērģeļu skanējumu koncertā “Concerto piccolo”. Baznīcas zālē bija izvietoti lieli ekrāni, kuros varēja redzēt ērģelnieka spēli, kā arī apskatīt krāšņo restaurēto ērģeļu prospektu un atklāt ērģeļu spēles un uzbūves noslēpumus. Skolēni varēja uzkāpt ērģeļu lielajā balkonā un gida pavadībā redzēt seno Domkapitula zāli (1226.g.), Doma krusteju, kurā izstādīti seni artefakti no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja.
***
2022./2023.mācību gads
2023.gada 12.aprīlī
12.aprīlī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 3. un 5.klases skolēni devās uz Liepājas teātra izrādi "Polianna".
2023.gada 21.martā
21.martā programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 8. un 9.klases skolēni devās uz Ventspils zinātnes centru VIZIUM. Tur skolēni piedalījās nodarbībā "Datoranimācija", kurā iepazinās ar pikseļu grafiku un mācījās veidot dažādas animācijas. Pasniedzējs iepazīstināja ar šādām lietotnēm: Piskel, PhotoMosh, Krita u.c.
2023.gada 7.martā
7.martā programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 6. un 7.klases skolēni devās uz Ventspils zinātnes centru VIZIUM. Tur skolēni piedalījās nodarbībā "Datoranimācija", kurā iepazinās ar pikseļu grafiku un mācījās veidot dažādas vienkāršākas un sarežģītākas animācijas. Pasniedzējs iepazīstināja ar šādām lietotnēm: Piskel, PhotoMosh, Krita u.c. Skolēniem aizraujoši likās arī tas, ka šajās lietotnēs var izstrādāt gan spēļu, gan video animācijas.
2023.gada 2.martā
2.martā 4.klases skolēni kopā ar savu audzinātāju devās mācību ekskursijā uz Saldu. Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros skolēni piedalījās radošajā nodarbībā Kapelleru namā, Podnīcā, uzzinot, kā tiek gatavoti melnās jeb svēpētās keramikas izstrādājumi, un pagatavojot pašiem savu unikālu trauku.
2023.gada 22.februārī
22.februārī 1.klases skolēni devās uz Liepāju, lai noskatītos teātra izrādi "Sniegbaltīte un 7 rūķīši" programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.
2022.gada 24.novembrī
24.novembrī Vārmes pamatskolas 6.,7. klašu skolēniem u skolotājām bija iespēja noskatīties režisora Jāņa Znotiņa izrādi pusaudžiem "Klusētāji" - programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros. Izrāde tika rādīta pavisam citādāk nekā esam pieraduši skatīties teātri. Jauniešiem tas likās neparasti, aizraujoši, interesanti. "Klusētāji" mums visiem lika aizdomāties par cilvēku vienaldzību un tās drūmajām sekām.
2022.gada 21.oktobrī
2022.gada 5.oktobrī
5.oktobrī Vārmes pamatskolā viesojās aktieris Oskars Florencs - Vīksne, kura izpildījumā vērojām izrādi "Tētis" (dzejoļu autors - Kārlis Vērdiņš). 1.-5.kl.skolēni ar aizrautību vēroja uzstāšanos no pirmās līdz pēdējai minūtei! Paldies aktierim par izcilu sniegumu!
Pasākums notika programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.
***
2022.gada 5.aprīlī
Š.g.5.aprīlī Vārmes pamatskolas 5.- 9.klašu skolēni noskatījās Liepājas teātra tiešsaistes izrādi zoom platformā "Kā top izrāde?" Izrādē aktīvā un saistošā formātā jauniešiem tika parādīts, ka teātris ir kas vairāk par aktieri, kurš no galvas iemācās lugas tekstu. Teātris ir vienots organisms, kurā katras profesijas pārstāvis - skatuves tehniskie darbinieki, grāmatvedis, butaforists un citi ir teātra neatņemama sastāvdaļa .Visi aktīvi piedalās, lai izrāde varētu tapt. Turklāt labs teātris mūs aicina fantazēt par tādu pasauli kurā mēs vēlētos dzīvot!
2022.gada 28.februārī
Š.g.28. februārī Vārmes pamatskolas 1.- 4. klašu skolēniem, Skolas somas pasākumu ietvaros, bija iespēja noskatīties teātra apvienības “PEERFOrācija” izrādes ierakstu “Plastmasas huligāni “ ,kas veidota pēc Agneses Vanagas grāmatas motīviem.
Grāmata stāsta par divu apņēmīgu brāļu cīņu ar plastmasas maisiņiem. Tie ir visur! Uz ielām, okeānos, kokos un viņu mazās mikrodaļiņas slēpjas ari mūsu vēderos. Mums katram tie saburzīti guļ kādā atvilknē vai krājas kādos maisiņos. Viņiem tur ir garlaicīgi un kādā brīdī, kad tie kļūst pavisam aizmirsti, sāk darīt blēņas. Izrādes veidotāji mums piedāvā iztēloties kas būtu, ja mēs par viņiem rūpētos tā pat kā rūpējamies par sevi vai sev tuvajiem? Izrādes radošajā komandā ir mākslinieces Beāte Butāne un Beatrise Zaķe, aktieri Elizabete Skrastiņa, Rihards Zelezņevs un Kārlis Tols, kostīmu māksliniece Inga Siliņa.
Skolēni pēc izrādes noskatīšanās izpildīja darba lapas par vidi un atkritumiem. Izrāde bija interesanta, aizraujoša, izglītojoša ar savu humora devu, bērniem viegli uztverama un saprotama.
2021.gada 15.oktobrī
Š.g.15. oktobrī Vārmes pamatskolas 1. - 9. klašu skolēniem ar “Latvijas skolas somas’atbalstu bija lieliska iespēja piedzīvot aizraujošu un izzinošu mācību stundu kopā ar stāstnieci Līgu Reiteri.
Mazāko klašu skolēni mācījās par to kāpareizi izvēlēties rakstāmrīku. Kādi tie bija senā pagātnē. Stājas un attieksmes veidošanu. Pirkstu vingrināšanu. Glītrakstīšanas un glītas dzīves likumus. Greznu burtu rakstīšanu.
Vecāko klašu skolēniem Līga Reitere stāstīja par valodas kultūru, svešvārdiem, kas ienākuši latviešu valodā, ko lieto ikdienā nevajadzīgi. Par tokā valodu bagātina apvidvārdi, kas citos novados netiek lietoti. Stāstniece skaidroja atšķirību starp apvidvārdiem un aizgūtiem vārdiem. Skolēniem bija jāskaita, cik ir apvidvārdu stāstnieces stāstījumā par cilvēka ķermeņa daļām. Lektore ar savu stāju, enerģiju, balss tembru un aizrautību spēj par latviešu valodu jauniešiem pastāstīt interesantā veidā, kas iedvesmo gan skolotājus, gan skolēnus izzināt vairāk. Stundas laikā skolēni tiek mudināti domāt, klausīties un analizēt savas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem.
Foto no Ineses Krūmiņas personīgā arhīva.
Satura autore Inese Krūmiņa
2021.gada 28.septembrī
Š.g.28.septembrī mūsu skolas 1.-9.klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedzīvot aizraujošu mācību stundu kopā ar stāstnieci Līgu Reiteri.
Stāstniece skolēnus aicināja iejusties ritma pasaulē. Iepazīstināja ar dažādiem ritma rīkiem, kā arī ar vienu no vissenākajiem instrumentiem kurš atrasts arheoloģiskajos izrakumos Latvijas teritorijā- Vargānu. Vargāna skaņa ir tembrāli ļoti bagāta, un ar to var spēlēties, gan izceļot virstoņus, gan arī mainot skaņas krāsu ļoti plašās robežās. Skaņas veidošanā piedalās mēle, mutes dobums, rīkle, plaušas un pat vēders. Praktiski gan katram pašam diemžēl nebija iespējas to pamēģināt epidemioloģisko ierobežojumu dēļ. Skolēniem stunda likās ļoti aizraujoša, jo varēja līdzi darboties mācoties senās spēles un rotaļas.
Foto no Ineses Krūmiņas personīgā arhīva.
Satura autore Inese Krūmiņa
2021.gada 25.maijā
Š.g.25.maijā Vārmes pamatskolas 1.- 4.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Beatrises Zaķes un Pamelas Butānes izrādi “Vol.1 ANTIŅŠ” ZOOM platformā. Izrāde ir saņēmusi “Spēlmaņu nakts 2019/2020” bērnu žūrijas balvu “GADA IZRĀDE BĒRNIEM”. Izrāde nominēta arī “Spēlmaņu nakts 2019/2020”balvai kategorijā “GADA NOTIKUMI DIGITĀLAJĀ VIDĒ”.
Raiņa lugas “Zelta zirgs” galvenais vēstījums “dots devējam atdodas” ir vērtība, par kuru šajā savādajā laikā ir noderīgi atgādināt gan lieliem, gan maziem. Šajā izrādē aktieris Rihards Zelezņevs skolēniem palīdz izprast Antiņa sapņu pasauli. Rosina skolēnus pafantazēt, kā atrodoties četrās sienās, ar apkārt esošajām lietām paši var būvēt savu sapņu pasauli.
Skolēniem izrāde patika. Tā likās interesanta un aizraujoša un pavisam citādāka nekā redzētās līdz šim. Šī izrāde liek paraudzīties uz teātri ar pavisam citām acīm. Ir redzams, ka teātris var notikt jebkur, ka teātrim nav obligāti nepieciešama grezna zāle un daudz aktieru, tas var rasties arī mājās un par aktieriem var kļūt ikviens priekšmets piemēram olas, ledusskapis, zupas katls un citi priekšmeti.
Foto no https://www.facebook.com/PERFOracija/
Satura autore Inese Krūmiņa
2021.gada 25.maijā
Š.g. 25 maijā Vārmes pamatskolas 5.,6. klašu skolēniem bija iespēja iepazīties ar vienu no mūsu laikmeta leģendām – komponistu Raimondu Paulu!
Foto no runābildes.lv
Par godu Maestro 85 gadu jubilejai pazīstamie un spilgtie jaunās paaudzes mūziķi- dziedātāja Rūta Dūduma Ķirse un komponists Jānis Ķirsis , sadarbībā ar Kultūrizglītības programmu "Latvijas skolas soma”, ir sarūpējuši audio-vizuālu koncertlekciju “Mūsu Maestro. Raimonds Pauls.” Tas bija muzikāls stāsts par Raimonda Paula daiļradi - laikmetu, kurā viņš mācījies, strādājis , kā arī par Maestro šodienas muzikālajām gaitām.
aprakstu sagatavoja I.Krūmiņa
2021.gada 5.maijā
Foto no www.LNVM.lv
Š.g. 5. maijā Vārmes pamatskolas 7.- 9. klašu skolēni piedalījās Latvijas Nacionālā vēstures muzeja piedāvātajā tiešsaistes muzejpegdagoģiskās programmas “Mana Latvija” nodarbībā. Nodarbības laikā skolēni iepazinās un atjaunoja savas zināšanas par Latvijas vēsturē nozīmīgiem datumiem – 1918. gada 18 novembri.,1990. gada 4. maiju. Laikmeta noskaņas palīdzēja izprast vēsturiskās fotogrāfijas un citi muzeja krājuma priekšmeti. Pārrunājot un atceroties šos notikumus skolēnos veidojas patriotisma jūtas un cieņa pret Latvijas valsti, tās simboliem.
aprakstu sagatavoja I.Krūmiņa
2021.gada 15.aprīlī
Duets “Santehniķi”
Foto no bigshow.lv
Š.g. 15. aprīlī Vārmes pamatskolas 5.,6. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties īsfilmu par nu jau Latvijā ļoti populāro mūzikas duetu Santehniķi.
Īsfilmā jauniešiem puiši pastāstīja, kā nonāca līdz šai trakajai idejai- izveidot TRUBAFONU. Netradicionālu instrumentu no dažāda izmēra santehnikas caurulēm. Kā iemācījās šo instrumentu paši uzbūvēt un spēlēt. Skolēniem īsfilma un attālinātā saruna ar mūziķiem ļoti patika un likās aizraujoša, iedvesmojoša jaunām idejām! To varēja redzēt pēc aizpildītajiem testiem, ko pēc īsfilmas noskatīšanās bija iespēja aizpildīt.
aprakstu sagatavoja I.Krūmiņa
2021.gada 30.martā
Foto no labaratorium.lv
Š.g.30.martā Vārmes pamatskolas 7.-9. klašu skolēni piedalījās Latvijas skolas somas iniciatīvu biroja apstiprinātajā pasākumā, ko organizē Labaratorium.lv - “Zinātnes un mākslas krustpunkti”. Interaktīvajā nodarbībā skolēni uzzināja , kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas filmu “Dvēseļu putenis”.
Skolēniem bija iespēja redzēt un līdzdarboties procesā, kur viņi uzzināja , kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošus šķīdumus, mākslīgo sniegu, mākslīgo ādu. Skolēni nonāca pie secinājuma ,ka to visu nebūtu iespējas īstenot bez ļoti precīziem aprēķiniem un specifiskām zināšanām. Skolēni un skolotāji šo nodarbību novērtēja pozitīvi . Jaunieši atzina, ka iegūtās zināšana noteikti varēs izmantot mācību procesā ķīmijas stundās un savā ikdienas dzīvē. Šī interaktīvā nodarbība būtu vēl interesantāka, ja notiktu klātienē un būt iespēja darboties praktiski skolēniem pašiem.
aprakstu sagatavoja I.Krūmiņa
2020.gada 5.oktobrī
1. – 4.klasēm radošā nodarbība ar stāstnieci un pasaku autori Inesi Valteri.
2020.gada 17.septembrī
6. - 9.klašu skolēniem Vārmes pamatskolā skolā bija iespēja skatīties režisora Jāņa Znotiņa iestudēto izrādi pusaudžiem "Klusētāji", kas stāsta par cilvēku vienaldzību un tās drūmajām sekām. Kāpēc bieži vien izvēlamies klusēt, kad patiesībā būtu vajadzējis iesaistīties un runāt? Vai tiešām runāšana vienmēr ir sudrabs un klusēšana - zelts?
2020.gada 12.martā
Pieredzējuši pasākumu vadītāji un improvizatori piedāvājapubliskās runas radošo darbnīcu 5. - 9.klašu skolēniem "Mana runa pārliecina", kur caur jokiem un smiekliem skoēni apguva publisiās uzstāšanās mākslas pamatprincipus.
2019.gada 31.oktobrī
1. - 5. klases apmeklēja Gaļinas Poliščukas un Sandijas Santas skatuves versiju Aleksandra Volkova pasakai “Smaragda pilsētas burvis” - izrādi Smaragda pils@.Enter
2019.gada 19.septembrī
6. - 9. klases apmeklēja Justīnes Kļavas (pēc Eleonoras H. Porteres romāna motīviem) izrādi POLIANNA Liepājas teātrī. Režisors Dž.Dž.Džilindžers
2019.gada 26.FEBRUĀRIS
1. - 5.klases apmeklē komponista Uģa Prauliņa un horeogrāfes Regīnas Kaupužas veidoto rokbaletu bērniem "Sniegbaltīte un septiņi rūķīši" Latvijas Nacionālajā operā.
2018.gada 29.NOVEMBRIS
Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Simfoniskās mūzikas koncerta “Simfoniskais hits ar Goran Gora” apmeklējums 7.-9.klases skolēniem.
Foto skatīt šeit